BETON PARLATMA UYGULAMASI NEDİR? NASIL YAPILIR?

Beton Parlatma uygulaması, beton zeminlerin metal ve reçine elmaslarla silinmesi yöntemiyle parlatılmasıdır. İlk olarak beton zeminin en zayıf kısmı olan yüzeydeki şerbet tabakasını kazıyarak, betonun sağlam, dayanıklı bölgesine ulaşılır. Sonrasında sırasıyla honlama ve parlatma işlemleriyle mikro düzeyde aşındırılmaya devam edilir. Beton zemin de reçine elmas ile silime başlanmasıyla parlama başlar. Reçine elmas numarasına göre de beton parlaklık aşamaları belirlenir.  Mat, Yarı Parlak, Parlak ve Ayna Parlaklığı şeklinde.

Beton Parlatma uygulaması, başta fabrika, otopark, hastane, okul ve depo gibi endüstriyel zeminler olmak üzere eski veya yeni her türlü beton zemin üzerinde uygulanabilir.

Lityum Silikat Sıvı Yüzey Sertleştirici;

Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştirici, geleneksel Sodyum ve Potasyum bazlı alternatiflerine göre daha küçük moleküllere sahiptir ve betonun içine daha kolay emprenye olarak çok daha kısa bir zamanda reaksiyonunu tamamlar. Böylece beton yüzeyinin %30-60 arası aşınma direncini arttırarak zeminin ömrünü uzatır.

Beton Tozumazlığı;

Beton yüzeyindeki 1mm’lik tabaka aslında zayıf yüzeydir. Bu tabaka tozuma yapmaktadır. Silimle birlikte Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştirici uygulandığında, betonun içeriğindeki tozumaya sebep olan, Kalsiyum Hidroksit molekülleri ile reaksiyona girerek bu molekülleri Kalsiyum Silikat moleküllerine dönüştürür. Betonun tozuması kalıcı ve kesin olarak engellenmiş olur.